kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Jak się rozstać ze zmarszczkami w kulturalnej atmosferze
2011/8/1 20:10:00

Czym by tu wypełnić zmarszczkę?

Czegóż kobiety nie są w stanie wstrzyknąć sobie w skórę, byle tylko wyglądać młodziej! (A czasem starzej). Preparaty syntetyczne (ich nazwy budzą dreszcze), preparaty naturalne (np. kolagen bydlęcy, w odróżnieniu od opisanego wyżej rybiego nieaktywny biologicznie, za to mogący wywoływać uczulenia), wreszcie preparaty, które zawdzięczamy inżynierii genetycznej. Istne ciała obce! Choć zgodnie z prawem i etyką medyczną wszystkie takie preparaty muszą być biozgodne, czyli wywoływać prawidłowe reakcje w żywym organizmie i nie wywoływać nieprawidłowych, to jednak miłośnik natury zawsze będzie patrzył na nie podejrzliwie. Po pierwsze, wypełnianie zmarszczek to jednak metoda inwazyjna - polega na wstrzykiwaniu czegoś w głąb skóry, przy pominięciu jej naturalnej obronnej bariery. Po drugie, choć preparat formalnie biozgodny, to skąd wiadomo, że będzie biozgodny akurat ze mną? I że skutki nie będą opłakane? Last, but not the least, tego typu realizacja marzenia o pożegnaniu ze zmarszczkami wymaga ręki artysty. A że nie każdy lekarz nim jest, przekonują doświadczenia hollywoodzkich gwiazd, choćby i Melanie Griffith.

Cóż więc ta kontrowersyjna metoda robi w spisie najciekawszych naturalnych metod pozbywania się zmarszczek? Otóż istnieją substancje, które naprawdę można wstrzykiwać do skóry bezpiecznie, a nawet z pożytkiem - ponieważ nie tylko wypełniają zmarszczki, ale i pobudzają skórę do samodzielnej pracy.

Najpopularniejszą z nich jest kwas hialuronowy. W postaci naturalnej ten polisacharyd występuje w naszym organizmie, przede wszystkim w skórze. Jednym z jego podstawowych zadań jest zapewnianie należytego nawilżenia tkanek, a udaje mu się to dzięki wręcz nieprawdopodobnej umiejętności wiązania wody - od 1 tys. do 4 tys. razy więcej niż sam waży! Lecz - podobnie jak to jest z kolagenem - z biegiem lat go nam ubywa.

Wprowadzanie syntetycznego kwasu hialuronowego pod skórę nie tylko więc wypełnia zmarszczkę, ale i poprawia nawilżenie tkanek, bez którego nie są one w stanie prawidłowo funkcjonować. Jako wypełniacz zmarszczek odgrywa on więc nie tylko rolę upiększającą, ale i poprawia funkcjonowanie dojrzałej skóry. Ze względu na swe pożyteczne właściwości jest wykorzystywany nie tylko w medycynie estetycznej, ale i produkcji wysokiej jakości preparatów farmaceutycznych m.in. dla okulistyki i ortopedii, a także jako cenny składnik nawilżający i ochronny w kosmetykach. W medycynie estetycznej używa się takich jego preparatów jak Surgiderm, Restylane, Rofilan.

Zabieg wykonuje oczywiście lekarz (który wcześniej musi zresztą przeprowadzić staranną kwalifikację do zabiegu), podając kwas hialuronowy cieniutkimi igłami. Przez parę dni po zabiegu mogą występować obrzęki i zaczerwienienia. Zabieg trzeba powtarzać (mniej więcej co rok, czasem częściej, a nieraz rzadziej), ponieważ kwas hialuronowy z biegiem czasu wchłania się, rozkładając się na dwutlenek węgla i wodę.

Inną substancją wypełniającą zmarszczki w sposób przyjazny dla organizmu jest kwas polimlekowy (preparat Sculptra, wcześniej New Fill), mocno pobudzający samodzielną syntezę kolagenu w skórze - można więc powiedzieć, że wypełnia zmarszczki w sposób naturalny naszym własnym kolagenem. Efekty pojawiają się więc stopniowo, po kilku tygodniach, za to utrzymują się nawet 2 lata i wyglądają bardzo naturalnie. Należy przeprowadzić 2-3 zabiegi. Kwalifikuje do nich i wykonuje je oczywiście lekarz. Procedura wymaga jednak dyscypliny i od lekarza (odpowiednio głębokie podanie, żeby nie tworzyły się grudki), i od pacjentki (przez kilkanaście dni po zabiegu konieczny samodzielny masaż twarzy kilka razy dziennie).

Dla każdego coś naturalnego

Kulturalne negocjacje ze skórą można więc prowadzić na różnych płaszczyznach - na wierzchu naskórka (kolagen aktywny biologicznie), w obszarze śródskórnym (iniekcje kwasu hialuronowego), a nawet w głębszych warstwach skóry właściwej (fale radiowe) - a rezultaty będą porównywalne. Coś dla siebie znajdzie więc i oddany miłośnik natury, który chce serwować skórze wyłącznie dobroczynne substancje naturalne, jak i ktoś spragniony dreszczyku emocji na widok lekarskiego kitla, strzykawki i igły.

Dla szybszego efektu można walczyć ze zmarszczkami metodą kombinowaną. Istnieją już zresztą urządzenia łączące np. światło IPL z falami radiowymi (światło dociera wówczas głębiej). Zabiegi z falami radiowymi poprzedza się też aplikacją kolagenu aktywnego biologicznie, co pozwala osiągać efekty porównywalne z zabiegami chirurgicznymi.


Strony: [1] [2] [3]

()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: RF, fotoodmładzanie, kolagen, kolagen bioaktywny, kwas hialuronowy, kwas polamlekowy, odmładzanie, skóra dojrzała, zmarszczki


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »