kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Trądzik zwyczajny - kompendium wiedzy
2011/4/5 10:40:00

Pielęgnacja skóry z trądzikiem


Ważną rolę w prawidłowo prowadzonej terapii trądziku odgrywa właściwa pielęgnacja skóry. W wielu przypadkach, szczególnie u osób z postacią niezapalną, stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych przeznaczonych dla skóry łojotokowej i trądzikowej umożliwia kontrolę przebiegu choroby. W innych stanowi nieodzowne uzupełnienie terapii dermatologicznej, zapewniając prawidłowe oczyszczanie skóry, tonizowanie, regulację wydzielania łoju, jak również łagodzenie podrażnień związanych z agresywnym leczeniem przeciwtrądzikowym.

Kosmetyki przeznaczone dla osób z trądzikiem powinny spełniać kilka standardów. Nie mogą one zawierać substancji o działaniu komedogennym, czyli indukującym powstawanie zaskórników, a w rezultacie również zmian zapalnych. Z uwagi na defekt bariery naskórkowej w trądziku, preparaty te muszą być dostosowane do wymogów skóry wrażliwej, bez ryzyka wywoływania podrażnień i alergii kontaktowej. Ponadto powinny poprawiać wygląd skóry, matując ją, zmniejszając nasilenie łojotoku, zwężając pory, działając przeciwzapalnie, jak również zapewniając właściwy kamuflaż zmian trądzikowych.

1. Oczyszczanie

Podstawą pielęgnacji skóry trądzikowej jest jej prawidłowe oczyszczanie. Z bogatego asortymentu kosmetyków do skóry łojotokowej i trądzikowej należy wybierać preparaty delikatnie oczyszczające, niewysuszające, usuwające zanieczyszczenia, złuszczające zrogowaciałe komórki naskórka i odblokowujące pory. Nowoczesne preparaty do skóry trądzikowej mają zdolność normalizowania składu i ilości wydzielanego sebum, jak również wiązania jego nadmiaru. Powinny one odznaczać się dobrą tolerancją, w szczególności w miejscach najbardziej delikatnych i narażonych na podrażnienia, np. wokół oczu. Wśród preparatów oczyszczających na szczególną uwagę zasługują płyny micelarne, pianki oraz żele myjące. Bazy myjące tych preparatów nie powinny zawierać mydła, co zmniejsza ryzyko powstawania podrażnień. Żele myjące często wzbogacone są o cząsteczki o specjalnej formule, pełniące funkcję zarówno peelingu mechanicznego, jak i chemicznego. Dzięki tym właściwościom ułatwiają usuwanie martwych komórek naskórka, pobudzając jego odnowę oraz odblokowując pory, zapewniając uczucie świeżości i redukując błyszczenie się. Skórę należy oczyszczać dwa razy dziennie, przed każdą aplikacją kremu pielęgnacyjnego.

2. Właściwa pielęgnacja:

Kremy przeznaczone do skóry trądzikowej są specjalnymi formułami, spełniającymi szereg funkcji. Posiadają one właściwości matujące, absorbując nadmiar sebum oraz hamując jego wydzielanie dzięki zawartości składników aktywnych, np. witaminy B6, czy soli cynku. Wzbogacone są również w substancje o działaniu antybakteryjnym, zmniejszając nasilenie zmian trądzikowych i zapobiegając ich powstawaniu.

Każdy rodzaj skóry, również mieszana i tłusta potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, szczególnie w trakcie intensywnego leczenia przeciwtrądzikowego. Stosowanie nadtlenku benzoilu, retinoidów miejscowych oraz doustnej izotretynoiny wiąże się z okresowym wysuszeniem oraz podrażnieniem skóry. Tym niekorzystnym zjawiskom sprzyja również współdziałanie szkodliwych czynników środowiska zewnętrznego, np. promieniowania UV. Dlatego też nawilżająco-regenerujące właściwości dermokosmetyków stanowią cenne uzupełnienie terapii przeciwtrądzikowej, niwelując efekt łuszczenia się skóry, łagodząc podrażnienia oraz zmniejszając stan zapalny. Jednocześnie przywracają uczucie komfortu, zmniejszają efekt napięcia skóry, rozświetlają i nadają jej blask.

W przypadku pojedynczych zmian trądzikowych wygodnym rozwiązaniem jest używanie specjalnych sztyftów, bogatych w składniki aktywne, wysuszające wykwity chorobowe, zapewniające efekt przeciwzapalny, przeciwbakteryjny i złuszczający. Preparaty te stosuje się bezpośrednio na zmiany 2 do 3 razy na dobę.

Niezastąpionym składnikiem aktywnym dermokosmetyków do pielęgnacji skóry trądzikowej są alfa i beta-hydroksykwasy. Ich mechanizm działania polega na "rozpuszczeniu" cementu międzykomórkowego i ułatwieniu w ten sposób usunięcia najbardziej zewnętrznych, obumarłych komórek naskórka.

3. Ochrona przeciwsłoneczna skóry z trądzikiem


Pacjenci z trądzikiem powinni pamiętać również o prawidłowej, całorocznej ochronie przeciwsłonecznej. Promieniowanie ultrafioletowe indukuje nasilone rogowacenie ujść mieszków włosowych, prowadząc tym samym do zaostrzenia przebiegu trądziku. Niekorzystnym efektem działania słońca jest także powstawanie zmian pigmentacyjnych w miejscu zmian zapalnych. Preparaty fotoprotekcyjne powinny gwarantować optymalną i stałą ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB, bez jednoczesnego niekorzystnego wpływu na rozwój zmian trądzikowych. Dlatego też zaleca się specjalne linie preparatów przeznaczone dla skóry tłustej, które regulują wydzielanie sebum, nie zatykają porów, mają nietłustą konsystencję oraz silne właściwości matujące, zmniejszając błyszczenie się skóry w obrębie przetłuszczających się partii twarzy.

Należy pamiętać, że niektóre kosmetyki, z powodu ich składu chemicznego, mogą indukować objawy trądziku kosmetycznego. Typ ten charakteryzuje się występowaniem małych, rumieniowych zmian grudkowych oraz krost, zlokalizowanych na policzkach, brodzie oraz czole. Pacjenci chorujący na trądzik zwykły powinni zwracać szczególną uwagę na rodzaj stosowanych kosmetyków pielęgnacyjnych oraz kryjących, rezygnując z tych, które zawierają substancje o potencjalnym działaniu komedogennym.

przygotowała dr n. med. Magdalena Kiedrowicz, asystent w Klinice Chorób Skórnych i Wenerycznych PUM , związana jest także z Gabinetem Dermatologii Estetycznej "Laser Clinic" w Szczecinie



Katalog konsumencki: zobacz i oceń preparaty do

Strony: [1] [2]

()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: cera mieszana, cera tłusta, skóra trądzikowa, trądzik


 


 


 

Ta pizza jest jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najsmaczniejszych. Jedyna trudność to "lepienie pieroga", ale nawet niekształtna smakuje znakomicie.»