kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Nawilżaj skórę kompleksowo - od zewnątrz i od wewnątrz
2008/1/13 13:00:00

Piękna, gładka, dobrze nawilżona cera - oto nasz ideał piękna. Walczymy o nią codziennie, próbując pokonać zgubne wpływy wiatru i mrozu, słońca, ogrzewania, klimatyzacji, miejskich zanieczyszczeń i tysiąc innych czynników wpływających na to, że nasza cera staje się szara i przesuszona. Stosujemy kremy, balsamy, maseczki, ale potrzebujemy czegoś więcej.

Z badań „Kobiety i mężczyźni o wyglądzie”, przeprowadzonych na zlecenie GlaxoSmithKline wynika, że zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn najważniejsze elementy wyglądu to te, które widać na pierwszy rzut oka, kiedy przeglądamy się w lustrze. Wśród kobiet na pierwszym miejscu owej hierarchii znalazła się cera, dalej włosy, usta, zęby, oczy, szyja i dekolt, wreszcie sylwetka.

Suchość skóry dotyczy ponad połowy populacji, zaś kosmetyki nawilżające należą do najczęściej kupowanych kosmetyków pielęgnacyjnych. Co znamienne - używane są nie tylko przez osoby z suchą skórą. Aż 61% kobiet, które nie uskarżają się na ten problem, stosuje właśnie kosmetyki nawilżające. Najnowsze trendy w kosmetologii pokazują jednak, że aby skóra była w pełni nawilżona nie wystarczy nawilżanie zewnętrzne, za pomocą kremów. Prawdziwy rezultat uzyskamy, działając na skórę jednocześnie z dwóch stron: od zewnątrz, za pomocą kremu i od wewnątrz, stosując kosmetyki doustne.

Skóra, podobnie jak inne tkanki organizmu, składa się głównie z wody. Uwodnienie poszczególnych warstw skóry zmienia się: położona głębiej skóra właściwa zawiera aż 50% wody, podczas gdy warstwa rogowa naskórka, wystawiona na kontakt ze światem zewnętrznym, już tylko 10%. Dążenie do wyrównania stężeń powoduje, że woda w skórze nieustannie migruje z głębszych, lepiej uwodnionych warstw, do naskórka, skąd następnie odparowywana jest na zewnątrz. Przez tkanki skórne ucieka w ciągu doby ok. 300 cm3 wody. Proces migracji wody z głębszych warstw skóry do powierzchni naskórka i jej parowanie do otoczenia jest w normalnych warunkach procesem ciągłym (tzw. przeznaskórkowa utrata wody). Szybkość tej migracji zależy od wielu parametrów, m.in. wieku człowieka, czynników środowiskowych i stanu naskórka.

Zadaniem kosmetyku nawilżającego jest wprowadzanie do naskórka substancji, które potrafią wiązać ze sobą cząstki wody znajdujące się w skórze oraz stworzenie takiej bariery na powierzchni naskórka, której woda migrująca z wewnętrznych warstw skóry nie będzie w stanie swobodnie sforsować. Pierwszy mechanizm jest trudny do osiągnięcia ze względu na niewielką przepuszczalność warstwy rogowej, ale nie niemożliwy. Najczęściej wykorzystywany jest mechanizm drugi: uszczelniania warstwy rogowej. Kosmetyki używane zewnętrznie tworzą na powierzchni skóry warstwę (film ochronny) słabo przepuszczającą wodę. Warstwa ta powinna być trwała i odporna na wysychanie. Jednocześnie, ze względów estetycznych, nie powinna ona w widoczny sposób natłuszczać skóry i nadawać jej połysku. Pamiętać też należy, że stosowanie dużej ilości wyłącznie tłuszczowych składników nie jest korzystne ze względu na możliwość powstania tzw. filmu ciągłego, całkowicie odcinającego skórę od otoczenia. Całkowite uszczelnienie skóry spowoduje, że woda nadmiernie gromadzi się w warstwie rogowej, a do komórek położonych w niższych warstwach wysłany zostaje sygnał, by nie produkowały więcej substancji uszczelniających naskórek. W odnawiającym się naskórku nie wykształcą się wówczas naturalne mechanizmy ograniczające ucieczkę wody. Wówczas, po starciu warstwy ochronnej (np. poprzez zwykłe umycie się) skóra błyskawicznie straci tak dużo wilgoci, że stanie się szorstka i zacznie się łuszczyć.

Właściwy program nawilżający dla skóry polega więc na uszczelnianiu naskórka od zewnątrz, odpowiednio dobranym kosmetykiem i jednocześnie poprawianiu funkcjonowania skóry od wewnątrz, przy pomocy odpowiedniego nutrikosmetyku. Odpowiedzią na powstałe zapotrzebowanie na doustny kosmetyk nawilżający jest chociażby stworzony przez firmę GlaxoSmithKline Capivit HydroControl, którego główną substancją aktywną jest olej z nasion ogórecznika. Połączenie go z witaminami A i E zapewnia skuteczność w zwalczaniu suchości i podrażnień skóry oraz całkowite bezpieczeństwo dłuższego stosowania bez ryzyka przedawkowania i działań ubocznych.

Na koniec kilka prawd i mitów o nawilżaniu skóry. Skóra jest barierą nieprzepuszczalną dla wody pochodzącej ze środowiska zewnętrznego (deszcz, woda termalna, mycie, mokre kompresy). Nie ma możliwości, by woda w czystej postaci wnikała w głębokie warstwy skóry. Rezultatem zraszania skóry wodą (np. poprze używanie wody termalne w sprayu), szczególnie w przypadku skóry bardzo cienkiej i delikatnej, jest jeszcze szybsza utrata wody, zwłaszcza, jeśli pozwolimy wodzie samej wyschnąć na twarzy. Po spryskaniu twarzy wodą należy po kilku sekundach osuszyć skórę przy pomocy chusteczki higienicznej, którą delikatnie, bez pocierania przykładamy do twarzy. Pamiętajmy. Woda termalna w sprayu nie nawilża. Natomiast dzięki zawartości mikroelementów, których rodzaj i ilość jest już zależny od źródła, z którego pochodzi woda, działa ona jak łagodzący kompres: koi podrażnienia, pobudza aktywność enzymów, wspomaga mechanizmy systemu obronnego skóry. Picie wody jest niezaprzeczalnie istotne dla naszego organizmu. Woda działa moczopędnie, pomaga usuwać z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, co z kolei przyczynia się do tego, ze ogólnie wyglądamy lepiej, jednak nie można picia dodatkowej ilości wody traktować jako kuracji w przypadku suchej skóry. Kiedy się pocimy, nie dajmy się zwieść pozorom, że skóra jest odpowiednio nawilżona. To dowód, że właśnie zaczyna schnąć na wiór. Zwłaszcza, że kwaśny odczyn ludzkiego potu także działa wysuszająco. Natura wyposażyła nas w niego przede wszystkim w celu utrzymania odpowiedniej temperatury w całym organizmie i ochrony przed wtargnięciem przez skórę drobnoustrojów. Należy również obalić tezę o dobroczynnym wpływie wilgotnego klimatu na skórę. Stawiane za przykład mieszkanki wysp brytyjskich zawdzięczają piękną cerę nie nawilżającemu działaniu londyńskiej mgły, lecz chmurom pokrywającym niebo i pochłaniającym znaczną część promieniowania ultrafioletowego.

Źródło: GlaxoSmithKline


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: cera sucha, nawilżanie, nawilżanie skóry, witaminy


 


 


 

Ta pizza jest jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najsmaczniejszych. Jedyna trudność to "lepienie pieroga", ale nawet niekształtna smakuje znakomicie.»