kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Jak zapobiegać błyszczeniu się cery?
2011/11/22 19:50:00

Olśniewający wygląd, promienny uśmiech, pełne blasku spojrzenie – tak chciałaby wyglądać każda z nas. Błysk jednak może okazać się dużym problemem, gdy dotyczy cery. Co zrobić by pozbyć się tego kłopotu?

Pielęgnacja tłustej cery wymaga od nas nie tylko szczególnej uwagi, ale i umiejętnego dobierania przeznaczonych dla niej kosmetyków Przetłuszczająca się skóra twarzy ma żółto-szary kolor i grubsze warstwy skórne.. Często na jej powierzchni widoczne są rozszerzone pory z zaskórnikami. Dodatkowo charakteryzuje się słabym ukrwieniem oraz wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych.

Zaletą tego typu cery jest stosunkowo późny okres starzenia oraz wysuszania. Jednak nierzadko jej posiadacze borykają się z trądzikiem, infekcjami ropnymi lub bakteryjnymi, a najczęstszym ich problemem jest po prostu nieestetyczne błyszczenie. Źródłem występujących zmian skórnych są najczęściej czynniki wewnętrzne. Zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe oraz zła dieta mogą przysporzyć wielu kłopotów.

W domowym zaciszu

Tłusta cera lepiej znosi kontakt z twardą wodą i mydłem niż inne rodzaje skóry. W jej pielęgnacji należy zwrócić szczególną uwagę na regulację produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Nie zaleca się stosowania kosmetyków działających w „agresywny” sposób, które mogłyby naruszyć naturalną florę bakteryjną skóry lub szkodliwie ją odtłuścić. Zabiegi pielęgnacyjne paradoksalnie powinny skupiać się na nawilżaniu i odświeżaniu, ponieważ zbyt przesuszony naskórek intensyfikuje pracę gruczołów łojowych.

Błyszczenie twarzy, zmiany skórne oraz powikłania trądzikowe to objawy tłustej cery, które pojawiają się dopiero po okresie pokwitania (około 12 roku życia).Często łączy się je z występującą u nastolatków „burzą hormonów”.

- W młodym wieku zabiegi pielęgnacyjne najczęściej ograniczają się do codziennego oczyszczania i odżywiania skóry – mówi Agnieszka Kowalska–Siuda kosmetolog w Centrum Dermatologiczno-Kosmetycznym Der-Med. – W takim przypadku warto stosować delikatne żele myjące oraz toniki. Podstawową funkcją tych kosmetyków jest odświeżenie, ściągnięcie porów oraz odbudowa warstwy ochronnej naskórka, dzięki przywróceniu jej naturalnego pH. Przynajmniej raz w tygodniu zalecam wykonywanie peelingu drobnoziarnistego, który usuwając zrogowaciałą powierzchnię skóry pozwala na lepsze wchłanianie stosowanego kremu lub serum – dodaje ekspert.

Na tłustą cerę dobrze oddziałują beztłuszczowe kosmetyki o lekkiej konsystencji. Ich działanie polega na normalizacji i regulacji funkcjonowania komórek skóry oraz matowieniu jej powierzchni. Zarówno latem, jak i zimą warto także stosować kosmetyki z odpowiednim filtrem UV.

Zasady domowej pielęgnacji przetłuszczającej się skóry twarzy obejmują także zdrową, dobrze zbilansowaną dietę. Należy unikać produktów zawierających tłuszcze zwierzęce, żywności wysoko przetworzonej typu fast food, pikantnych przypraw i co najważniejsze… słodyczy. Wskazane jest natomiast jedzenie owoców, warzyw oraz wyrobów pełnoziarnistych. Przetłuszczająca się skóra twarzy wymaga również odpowiedniego nawilżenia od wewnątrz, dlatego zaleca się picie co najmniej 1,5 litra wody dziennie.

Profesjonalna pielęgnacja

Powierzchnia skóry pokryta jest płaszczem hydro – lipidowy zbudowanym z cząsteczek wody i tłuszczów, który odpowiada za jej ochronę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. W tłustej cerze zachwiana równowaga pomiędzy odpowiednim nawilżeniem i natłuszczeniem naskórka uwidacznia się w postaci jego błyszczenia. Problem ten może dotyczyć osób w różnym wieku. Jeśli domowa kuracja nie przynosi pożądanych efektów - warto odwiedzić specjalistę. Zabiegi pielęgnacyjne wykonywane w gabinecie kosmetycznym polegają na oczyszczeniu lub złuszczeniu naskórka, a następnie zregenerowaniu go poprzez nałożenie maski dostosowanej do cery pacjentki.

– Mikrodermabrazja to metoda mechanicznego oczyszczania przetłuszczającej się skóry twarzy, która skutecznie usuwa zaskórniki, zwęża pory oraz reguluje produkcję sebum - mówi Agnieszka Kowalska–Siuda. – Zabieg, nazywany także mikropeelingiem kontrolowanym, polega na złuszczaniu zrogowaciałego naskórka za pomocą specjalnego urządzenia, które pozwala na całkowitą kontrolę głębokości ścierania jego kolejnych warstw – dodaje. Przeciwskazaniem do wykonania zabiegów mechanicznych są występujące na twarzy ropne zmiany trądzikowe.

Tłustą cerę można również poddać peelingom chemicznym. Najlepiej sprawdza się w tym celu kwas glikolowy. Substancja, w zależności od stężenia w jakim występuję, odznacza się silnym działaniem nawilżającym i złuszczającym. Aby osiągnąć pożądany efekt zabieg należy powtarzać od 6 do 10 razy.

Z wizytą w drogerii


Makijaż tłustej cery powinniśmy wykonywać kosmetykami, które przedłużają jego trwałość oraz pozwalają kontrolować połysk na powierzchni skóry twarzy. Skład specyfików powinien bazować na wodzie i silikonie (często opakowanie oznaczone jest znaczkiem „oil free”), chroniącymi naskórek przed utratą wody. Podstawowym kosmetykiem jest lekka, beztłuszczowa baza pod podkład, która uszczelnia płaszcz lipidowy w warstwie naskórka. Dobrze jeśli osoby o tłustej cerze używają fluidów matujących lub kryjących oraz podkładu kompaktowego. Kosmetyki te pozwalają lepiej ukryć wszelkie niedoskonałości skóry. Do utrwalenia makijażu należy zastosować puder sypki. Zawarty w nim talk absorbuje sebum i nie powoduje zatykania porów. Pod ręką warto mieć także bibułki ściągające tłuszcz ze skóry twarzy, które można użyć w każdej chwili. Z kosmetykami matującymi nie należy jednak przesadzać, ich nadmiar może doprowadzić do odwrotnych efektów.

Błyszczenie się cery to problem, który odbiera pewność siebie i komfortowe samopoczucie. Nie zapominajmy, jednak że wytwarzane przez gruczoły łojowe sebum, stanowi naturalna ochronę naszej skóry, zapewnia jej miękkość oraz chroni ją przed bakteriami zewnętrznymi. Nieestetyczne błyszczenie twarzy pokonamy codzienną, dobrze zaplanowaną pielęgnacją. Jeśli domowe kuracje zawodzą, zastanówmy się nad zmianą trybu życia lub wybierzmy się po poradę do specjalisty.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: cera, kosmetyka, kosmetyki, peeling, skóra, twarz