kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Je¶li nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona g³ówna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Zwi±zki   ¯ycie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce s± dyskryminowane w pracy?





 
 

Znamiona na skórze. Kiedy trzeba je usun±æ?
2014/7/9 14:30:00

Oko³o 20 znamion barwnikowych czyli tzw. pieprzyków ma na ciele doros³y cz³owiek. Prócz tego typu zmian na skórze, u oko³o 60-90 procent populacji pojawia siê przynajmniej jedno znamiê dysplastyczne, które lekarze kwalifikuj± do usuniêcia. Zwykle pod³o¿em takich nieprawid³owo¶ci w rozwoju skóry s± zaburzenia genetyczne.

Znamiona to nieprawid³owo¶ci rozwojowe skóry. Mog± one byæ zarówno wrodzone, jak i nabyte. Ich najczêstszym pod³o¿em s± zaburzenia genetyczne. Wyró¿niamy miêdzy innymi znamiona naskórkowe, przydatkowe, naczyniowe i barwnikowe.

Mog± znajdowaæ siê niemal we wszystkich miejscach na naszym ciele i byæ widoczne od razu po urodzeniu lub ujawniæ siê z biegiem czasu. Trzeba je uwa¿nie obserwowaæ – szczególnie w okresie wiosennym i letnim – poniewa¿ niektóre mog± okazaæ siê niebezpieczne dla zdrowia. Znamiona dysplastyczne, czyli atypowe, przewa¿nie nale¿y usun±æ. Jednak, by poprawnie zaklasyfikowaæ znamiê i w razie potrzeby poddaæ siê zabiegowi, konieczna jest konsultacja u specjalisty. Znamion barwnikowych tak¿e nie nale¿y bagatelizowaæ, poniewa¿ istnieje ryzyko, ¿e przeistocz± siê w czerniaka.

Nietypowe, czyli gro¼ne?

Osoby z wieloma pieprzykami powinny spêdzaæ na s³oñcu jak najmniej czasu. Mimo to, ¿e wiêkszo¶æ z tych zmian jest niegro¼na, nie mo¿na wykluczyæ ryzyka przekszta³cenia siê ich, pod m.in. wp³ywem promieni s³onecznych, w czerniaka. – Je¶li znamiê boli, swêdzi, ma nierówne, rozmyte granice, szerokie obramowanie, krwawi, s±czy siê z niego wydzielina lub je¶li nagle zaczê³o siê powiêkszaæ koniecznie powinni¶my zg³osiæ siê do lekarza – mówi dr hab. n. med. Dawid Murawa z poznañskiej Kliniki Promienistej. – Nie nale¿y tak¿e bagatelizowaæ ró¿nej intensywno¶ci zabarwienia zmiany oraz znamion w nietypowych miejscach, takich jak wewnêtrzna strona d³oni, podeszwy stóp, wargi czy narz±dy p³ciowe – dodaje.

Znamiona barwnikowe – powszechnie znane jako pieprzyki mo¿na podzieliæ miêdzy innymi na zwyk³e i atypowe, a tak¿e wrodzone oraz nabyte. Wrodzone s± przewa¿nie pojedyncze, maj± owalny kszta³t i jednolity kolor. W przypadku znamion olbrzymich, czyli o wielko¶ci przekraczaj±cej 20 cm, ryzyko rozwoju nowotworu z³o¶liwego wynosi od 5 do 40 proc. i maleje w miarê mniejszej powierzchni. W obrêbie nabytych znamion barwnikowych wyró¿nia siê znamiona atypowe i ³agodne. – Do atypowych, inaczej dysplastycznych, zalicza siê pieprzyki ró¿ni±ce siê wygl±dem od innych – o nieregularnych lub niewyra¼nych krawêdziach i kolorach – od ró¿owego do ciemnobr±zowego – mówi dr hab. n. med. Dawid Murawa. Miêdzy innymi znamiona, których ¶rodek jest wyra¼nie wybrzuszony i ciemniejszy od pozosta³ej czê¶ci mog± ulegaæ transformacjom w kierunku czerniaka. Dlatego te¿ w takich przypadkach zalecana jest kontrola lekarska co 6-12 miesiêcy oraz stosowanie ochrony przeciws³onecznej. Istnieje tak¿e zespó³ znamion dysplastycznych, który jest dziedziczny, a znamiona wystêpuj± u kilku cz³onków rodziny. Najczê¶ciej dotyczy osób, które maj± na swoim ciele od 10 do nawet 100 nietypowych zmian. Do najniebezpieczniejszych zalicza siê te znajduj±ce siê na ods³oniêtej skórze oraz skórze g³owy.

Znamiona do usuniêcia

Znamiona znajduj±ce siê na ciele s± codziennie nara¿one na kontakt z odzie¿±, poddawane dzia³aniom ró¿nych kosmetyków lub wystawiane na szkodliwe dzia³anie promieni s³onecznych. Usuwa siê je miêdzy innymi ze wzglêdów zdrowotnych, poniewa¿ istnieje ryzyko, ¿e przekszta³c± siê w nowotwór. – Czerniak, to z³o¶liwy nowotwór skóry, maj±cy du¿e predyspozycje do wczesnych przerzutów. Temu nowotworowi mo¿na skutecznie zapobiec – wystarczy odpowiednio wcze¶nie usun±æ niepokoj±c± zmianê – mówi dr hab. n. med. Dawid Murawa. Aby zmniejszyæ ryzyko zachorowania, nie nale¿y nadmiernie eksponowaæ pieprzyków na s³oñcu. Zaleca siê tak¿e zrezygnowaæ z solarium. Bezwzglêdnie trzeba u¿ywaæ kremów z wysokim filtrem promieni UV – powinny o tym pamiêtaæ przede wszystkim osoby o jasnej karnacji oraz te, z du¿± liczb± znamion.

Je¶li niepokoi nas jakakolwiek zmiana na naszej skórze, nie nale¿y zwlekaæ z wizyt± u specjalisty. Dodatkowo do oceny ryzyka zez³o¶liwienia zmiany s³u¿y nam tzw. dermatoskopia (badanie znamienia w powiêkszeniu). Badanie powinien wykonywaæ do¶wiadczony lekarz. – W przypadku niekorzystnej diagnozy, najbezpieczniejsz± metod± usuniêcia znamienia jest zabieg chirurgiczny, polegaj±cy na wyciêciu zmienionego miejsca z niewielkim marginesem zdrowej tkanki – komentuje dr hab. n. med. Dawid Murawa. – Wycinek jest poddawany badaniu histopatologicznemu, którego celem jest ocena charakteru procesu chorobowego – dodaje.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresowa³ Ciê ten artyku³? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: pieprzyki, skóra, s³oñce, znamiona


 


 


 

Babà jest pochodn± ciasta rosn±cego na naturalnych dro¿d¿ach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uwa¿a siê ¿e odmiana ta zosta³a wprowadzona na ¿yczenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który by³ wielkim wielbicielem s³odko¶ci. »