kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Pokaż mi swoje dłonie, a powiem ci ile masz lat
2008/9/4 17:30:00

Najbardziej narażone na nieustanny wpływ czynników zewnętrznych są odkryte partie ciała – szczególnie skóra twarzy i dłoni. Uważnie myjesz i pielęgnujesz skórę twarzy, dobierając odpowiednie środki pielęgnacyjne, aby zapewnić sobie młody, promienny wygląd i zdrową cerę. A w jaki sposób dbasz o skórę dłoni?

Przeważnie nie mamy wpływu na to, w jakim środowisku żyjemy na co dzień, z jakimi materiałami i detergentami styka się nasza skóra. Trudno nam kontrolować, ile razy dziennie jesteśmy narażone na zmiany temperatury, niekorzystne czynniki atmosferyczne, zanieczyszczone powietrze, kontakt z różnego rodzaju szkodliwymi substancjami. A przecież każda interakcja ze skórą dłoni pozostawia na nich swój ślad. Z początku niewidoczny, z czasem przekształci się w najbardziej wiarygodne świadectwo naszej dbałości o wygląd, kondycję zdrowotną oraz w najbardziej wiarygodne świadectwo naszego wieku.

Najczęściej mytą częścią ciała są dłonie. Nie mamy wpływu na wodę, w której myjemy ręce, ale możemy wybrać mydło, które delikatnie oczyści skórę dłoni, pozostawiając ją nawilżoną i miłą w dotyku. Jakiś czas temu na zlecenie jednej z firm produkujących środki higieniczne zostały przeprowadzone badania, dotyczące mycia rąk po wyjściu z toalet publicznych. Badanie przeprowadzono w toaletach na Dworcu Centralnym oraz w jednym z biurowców w Warszawie, na ponad 500-osobowej grupie Polaków powyżej 15 roku życia. Wyniki badania pokazały, iż 63% mężczyzn wcale nie myje rąk po wyjściu z toalety publicznej, 12% jedynie spłukuje ręce wodą, a tylko 25% mężczyzn myje ręce wodą i mydłem. W przypadku kobiet wyniki są nieco lepsze: 28% kobiet nie myje rąk wcale, 13% po wyjściu z toalety używa do umycia rąk tylko wody, a 59% myje ręce mydłem i wodą. Mycie rąk wydaje się jedną z najbardziej trywialnych i oczywistych czynności. Okazuje się jednak, że mało osób wie czym i w jaki sposób myć dłonie, aby były czyste, a jednocześnie odpowiednio nawilżone, gładkie i jedwabiste.

Podczas mycia ze skóry zostaje usunięty pot i łój, czyli wydzieliny gruczołów skórnych, a także cząsteczki kurzu i brudu, obumarłe, zrogowaciałe komórki naskórka oraz bakterie i inne zanieczyszczenia (np. w mieście mieszanina asfaltu i gumy). Mycie jest niezbędne dla zdrowia i higieny osobistej. Może być jednak przyczyną wysuszenia skóry, prowadzącego nawet do zmian chorobowych. Dodatkowym problemem bywa twarda woda, która zawiera więcej składników mineralnych, powodujących zmianę jej pH. Nie ma to znaczącego wpływu na skórę, ale może spowodować efekt ściągnięcia i wysuszenia.

Proces nawilżania skóry odbywa się od wewnątrz, poprzez odpowiednie nawodnienie organizmu, czyli przyjmowanie płynów. Zadaniem kosmetyków myjąco-pielęgnacyjnych jest zapobieganie nadmiernej utracie wody w drodze parowania i nie dopuszczenie do wymywania z cementu międzykomórkowego substancji lipidowych. Efektem takiego działania jest zatrzymanie w naskórku odpowiedniej ilości wody, co powoduje, że skóra jest miękka, gładka, elastyczna, dobrze napięta i prawidłowo funkcjonuje. Dostępne na rynku kosmetyki myjąco-nawilżające to produkty, które zawierają substancje ułatwiające zatrzymywanie wody w naskórku oraz tworzą film ochronny. Należą do nich między innymi kwas mlekowy, kwas moczowy, mocznik, kwasy organiczne, peptydy, aminokwasy, a także alfahydroksykwasy, mające właściwości nawilżające i regulujące proces złuszczania martwych komórek naskórka.

Podstawowym składnikiem większości kosmetyków myjących są środki powierzchniowo czynne (SPC), które dodane do wody, zmniejszają jej napięcie powierzchniowe. Należą do nich między innymi mydła, które do niedawna były jedynym środkiem myjącym. W skład mydeł wchodzą na ogół substancje natłuszczające (np. lanolina, lecytyna, oleje roślinne), wodorotlenek sodu, substancje zapachowe, barwniki oraz antyoksydanty i substancje chelatujące, które zapewniają jego trwałość. Rodzaj tłuszczu (długość łańcucha kwasu tłuszczowego), zastosowanego do produkcji mydła, ma znaczenie dla wytwarzania piany. Syndety, czyli „mydła bez mydła”, to syntetyczne detergenty o regulowanym pH, które na ogół nie zaburzają naturalnego odczynu skóry. Po użyciu syndetu nie odczuwa się uczucia ściągnięcia czy wyraźnego wysuszenia skóry. Należy jednak pamiętać, że nadmierne stosowanie tego typu preparatów może spowodować wypłukiwanie z przestrzeni międzykomórkowych naskórka substancji odpowiedzialnych za jego nawilżenie i zatrzymanie wody. Combo, czyli mieszanina mydła i syndetu, ma płynną konsystencję i na ogół alkaliczne pH. Jest mało popularny, a w Polsce raczej się go nie spotyka. Obecnie na naszym rynku dostępnych jest wiele preparatów myjących. Oprócz zwykłych mydeł alkalicznych, możemy spotkać mydła przetłuszczone, mydła w płynie czy kostki myjące o neutralnym pH.


Na podstawie materiałów Colgate-Palmolive


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dłonie, mycie rąk, mydło


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »