kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Nastolatki: W pogoni za urodą
2010/5/13 1:30:00

Kultura i media programują nas na bycie pięknymi. Ulegają temu nawet dorastające dziewczynki, nierzadko przypłacając to w wieku dojrzewania kompleksami, brakiem poczucia własnej wartości i pogonią za Ideałem. Czy rodzice bez oporów powinni pozwalać swoim córkom na dbanie o urodę? Czy powinni się godzić na wizyty nastolatek w gabinecie kosmetycznym?

Kosmetyki naturalne


Modelki o nieskazitelnej cerze, smukłej figurze, pięknych włosach można znaleźć w każdym kolorowym piśmie - także dla nastolatek. Dziewczynki w pogoni za wizerunkiem z okładek, wczytują się w porady na temat urody, aplikują maseczki i za kieszonkowe kupują kosmetyki, które pomogą im stać się piękniejszymi.


- Nowoczesny tryb życia obciąża nasze organizmy dużą ilością toksyn - jedzenie, środowisko, używki - część z nich dotyczy także dzieci, dlatego aplikowanie kosmetyków na młodą skórę nie jest dobrym pomysłem - przestrzega dr Małgorzata Setkowicz, dermatolog z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego DER-MED.


- Nastolatkę bardzo trudno jest przekonać o tym, że kosmetyki nie są jej jeszcze potrzebne. Dlatego dziewczynki kupują reklamowane preparaty często za plecami rodziców. Czasami skóra reaguje na nie podrażnieniem, a one nie uświadamiają sobie, że to ów specyfik jest przyczyną zmian skórnych. Dlatego pierwszą i najbardziej racjonalną radą jest kontrola i kupowanie dziecku kosmetyków naturalnych z odpowiednimi atestami - radzi specjalistka z DER-MED.


Kosmetyczka?


W Ameryce gabinety kosmetyczne odwiedzają dzieci w wieku 10-12 lat i dla tej grupy wiekowej otwierane są nawet specjalne „sektory" z odpowiednio przeszkolonym personelem. Rodzice zza oceanu organizują specjalne przyjęcia SPA, gdzie podlotki robią manicure i pedicure, korzystają z usług masażysty i solarium. Co roku z zabiegów upiększających korzysta w Stanach ponad 4 mln nastolatków, a obsługuje je 10 tysięcy gabinetów sprofilowanych wyłącznie pod nie. Tymczasem w Polsce nie wszystkie salony przyjmują nieletnich.


- Nie oceniam czy to błąd czy nie - mówi Małgorzata Machaj - Ciesielska, kosmetolog i linergistka z Centrum DER-MED. - Jednak miejmy świadomość, że nie uchronimy nastolatek przed ogólnoświatowym trendem dbania o siebie i wkrótce także i u nas stanie się to normą. Pamiętajmy, że w wieku dojrzewania pojawiają się problemy związane z zakłóconą funkcją wydzielniczą gruczołów łojowych - na skórze może wystąpić łojotok i trądzik. A krosty i zaskórniki to przecież młodzieńczy koszmar. Trzeba wtedy zadbać o to, by nie powstały ślady po trądziku i blizny, więc wizyta w gabinecie kosmetycznym jest wręcz wskazana. Pilnujmy, aby dziecko nie robiło z cerą nic na własną rękę. Wiele gabinetów prowadzi konsultacje dermatologiczne, a fachowo rozpoznany problem może naprawdę szybko zniknąć. Ważne, aby dobrze wybrać gabinet. Zabiegi dla nastolatek muszą być delikatniejsze, nie mogą podrażniać ani działać inwazyjnie na młodą skórę - wyjaśnia kosmetolog.


Nastolatki w polskich gabinetach kosmetycznych korzystają najczęściej z zabiegów regulacji brwi, peelingu, zabiegów oczyszczających i maseczek. Dużą popularnością cieszy się również depilacja laserowa czy też laserowe usuwanie blizn potrądzikowych. W przypadku niektórych zabiegów, konieczna jest zgoda rodzica, ale nie ma z tym najmniejszego problemu. Bardzo często wręcz sami przyprowadzają swoje pociechy. Niektóre gabinety kosmetyczne - podobnie jak na Zachodzie - przygotowują dla młodej klienteli specjalne pakiety, na przykład przygotowanie na bal gimnazjalny lub studniówkę.

Oferta może obejmować manikiurzystkę, zabiegi na twarz, makijaż, a czasami nawet fryzjera.

Dieta


Większość dorastających dzieci nie akceptuje swojej sylwetki i dąży do upodobnienia się z wyglądu do swoich idoli - aktorów i modelek. Nieregularnie się odżywiają, ograniczają ilość i jakość składników swojej diety, bojąc się przytycia. Nierzadko w zamian podgryzają przekąski bez żadnej wartości odżywczej. Oczywiście nie możesz pozwolić na stosowanie przez Twoje dziecko żadnej diety. A już na pewno na własną rękę. Odchudzanie w wieku dojrzewania może prowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu zaburzeń łaknienia, anoreksji, bulimii. Można próbować zainteresować dziecko, które zaczyna kierować swoim życiem, a przez to i żywieniem, co to znaczy racjonalne odżywianie.

Pokazywać mu zdrowe przekąski, nauczyć zmniejszać kaloryczność potraw, urozmaicać menu, uczyć o szkodliwości fastfoodów. I przede wszystkim dawać dobry przykład - chociażby aktywnym trybem życia i racjonalnym odżywianiem całej rodziny.


- Dziewczyny, bez względu na wiek, jak każda kobieta, dostrzegają na swojej skórze zmiany takie jak cellulit oraz rozstępy - mówi dr Setkowicz. - Są to zupełnie naturalne zmiany pojawiające się u dziewcząt podczas burzy hormonalnej. Stosowanie zabiegów na ciało jest niewskazane, natomiast można spróbować delikatnych masaży i oczywiście ćwiczeń.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: SPA, cellulit, nastolatki, rozstępy, zabiegi kosmetyczne


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »