kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Blizna po "cesarce": pielęgnacja
2016/11/24 0:20:00

W pierwszych dniach po cesarskim cięciu, kobiety zwykle zapominają o prawidłowej pielęgnacji blizny. Przypominają sobie o niej dopiero po kilku miesiącach, gdy zaczynają ponownie dbać o siebie. Eksperci przypominają jak ważne i proste są podstawowe zasady pielęgnacji blizny po CC.

W pierwszej dobie po cesarskim cięciu lekarz zakłada opatrunek, którego nie należy moczyć. Ale już w trzeciej dobie, można się kąpać. – Mając na uwadze świeżą ranę myjemy się pod prysznicem, a nie w wannie. Możemy myć bliznę nawet dwa, trzy razy dziennie przy pomocy bezzapachowego mydła hipoalergicznego – radzi Krystyna Lichocka, położna z wieloletnim doświadczeniem z Kliniki Euromedicum. Rana nie może być ściśnięta bandażami, najlepiej jeśli goi się bez opatrunku, gdyż musi być dobrze wietrzona. Ważne, by nosić odpowiednią bieliznę – z naturalnych materiałów, lekką i przewiewną. Szwy zdejmowane są zwykle w 7 dobie po ich założeniu.

Bliznę należy wietrzyć i masować

– To co możemy zrobić, to możliwie jak najszybciej zdjąć opatrunek z rany, nawet gdy mamy jeszcze założone szwy. Jeśli lekarz pozwoli na to, ranę goimy na otwarto, gdyż ważny jest dobry dostęp powietrza – mówi dr Witold Rogiewicz, specjalista z zakresu ginekologii i położnictwa. Ale to nie wszystko co możemy zrobić, by blizna goiła się szybko i prawidłowo – Jeżeli nie mamy zakażenia rany, to tuż po wytworzeniu pierwszej blizny, powinniśmy próbować zwiększyć jej ukrwienie, czyli masować ją. To jest najprostsza rzecz, którą możemy zrobić w domu.

Od wielu lat na polskim rynku dostępne są różne środki, najczęściej w postaci kremu, żelu czy maści lub plastrów, które mają na celu przyśpieszenie gojenia się blizny. Leki te skutecznie zmniejszają widoczność blizn, poprawiają jej wygląd, rozjaśniając i wygładzając. Łagodzą także ból i świąd, najczęstsze dolegliwości towarzyszące gojącej się bliźnie.()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: blizna, cięcie cesarskie, poród


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »