kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Blizna po "cesarce": pielęgnacja
2016/11/24 0:20:00

W pierwszych dniach po cesarskim cięciu, kobiety zwykle zapominają o prawidłowej pielęgnacji blizny. Przypominają sobie o niej dopiero po kilku miesiącach, gdy zaczynają ponownie dbać o siebie. Eksperci przypominają jak ważne i proste są podstawowe zasady pielęgnacji blizny po CC.

W pierwszej dobie po cesarskim cięciu lekarz zakłada opatrunek, którego nie należy moczyć. Ale już w trzeciej dobie, można się kąpać. – Mając na uwadze świeżą ranę myjemy się pod prysznicem, a nie w wannie. Możemy myć bliznę nawet dwa, trzy razy dziennie przy pomocy bezzapachowego mydła hipoalergicznego – radzi Krystyna Lichocka, położna z wieloletnim doświadczeniem z Kliniki Euromedicum. Rana nie może być ściśnięta bandażami, najlepiej jeśli goi się bez opatrunku, gdyż musi być dobrze wietrzona. Ważne, by nosić odpowiednią bieliznę – z naturalnych materiałów, lekką i przewiewną. Szwy zdejmowane są zwykle w 7 dobie po ich założeniu.

Bliznę należy wietrzyć i masować

– To co możemy zrobić, to możliwie jak najszybciej zdjąć opatrunek z rany, nawet gdy mamy jeszcze założone szwy. Jeśli lekarz pozwoli na to, ranę goimy na otwarto, gdyż ważny jest dobry dostęp powietrza – mówi dr Witold Rogiewicz, specjalista z zakresu ginekologii i położnictwa. Ale to nie wszystko co możemy zrobić, by blizna goiła się szybko i prawidłowo – Jeżeli nie mamy zakażenia rany, to tuż po wytworzeniu pierwszej blizny, powinniśmy próbować zwiększyć jej ukrwienie, czyli masować ją. To jest najprostsza rzecz, którą możemy zrobić w domu.

Od wielu lat na polskim rynku dostępne są różne środki, najczęściej w postaci kremu, żelu czy maści lub plastrów, które mają na celu przyśpieszenie gojenia się blizny. Leki te skutecznie zmniejszają widoczność blizn, poprawiają jej wygląd, rozjaśniając i wygładzając. Łagodzą także ból i świąd, najczęstsze dolegliwości towarzyszące gojącej się bliźnie.()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: blizna, cięcie cesarskie, poród